שוק הביטוח בקזחסטן מחכה לחוקי משחק חדשים

השנה הבאה מבטיחה להיות אירועית בשוק הביטוחים. מתוכנן לעדכן את החקיקה: התיקונים הופכים קרובים כבר שנתיים.
השוק והרגולטור דנים ללא הרף בסוגיות בעייתיות ומפתחים הצעות המחייבות תיקונים בחקיקה בפלטפורמה של איגוד המוסדות הפיננסיים בקזחסטן (FIAK). "הרגולטור העלה יוזמה לפיתוח טיוטת חוק" על תיקונים לפעולות חקיקה מסוימות של הרפובליקה של קזחסטן בנושא הסדרה ופיתוח שוק הביטוח ושוק ניירות ערך ", אך תחילה יש לאשר את מושג הצעת החוק, "מסביר מנכ"ל FIAK ירלן בורבייב.

שוק הביטוח בקזחסטן

לדברי בורבייב, תפיסת הצעת החוק מכוונת לפיתוח ביטוח בכלל וליצור תנאים להרחבת מגוון מוצרי הביטוח הן ליחידים והן לגופים משפטיים. עם זאת, LIC מקבלים תשומת לב מיוחדת; עדיף להגביר את הביטחון החברתי של אנשים באמצעות המוצרים שלהם. LICs יכולים להציע לא רק ביטוחי קרנות מסורתיות אלא גם תוכניות השקעה עם כיסוי ביטוחי, אשר יתרמו לגידול בהכנסות משק הבית.

לפיכך, תפיסת חוק הגיוס כוללת לבסוף מוצר ביטוח חיים בהשתתפות המבוטחים בהשקעות (צמודות יחידה), זמינות קצבת הפרישה מורחבת על ידי הקטנת סף החיסכון הפנסיוני לרכישתו. מתוכנן להכניס קצבאות פרישה דחויות ומשותפות (בת זוג) ולערב את ה- LIC במערכת הממומנת על ידי החינוך הממלכתי (GONS).

נציגי LIC דיברו רבות על הצורך במוצרים אלה לאחרונה. אם מכשירים כאלה מופיעים בשוק הביטוח, הארכיטקטורה של LIC עשויה להשתנות באופן משמעותי, אומרת קאיראת צ'גייבייב, יו"ר הדירקטוריון של LIC Nomad Life. "קשה לי לדמיין ש- LIC אחד מסוגל לעבוד בהצלחה בכל תחומי הפעילות. אולי נראה התמחות והתמצאות כלפי סוגים מסוימים של פעילויות, צופה צ'גבייב.

למרות שכל המוצרים שנדונו היו חשובים לשוק, צמוד היחידות היה זה שפרץ את הרוחב. זהו מוצר חדשני עבור קזחסטן המשלב ביטוח חיים והשקעות, וניתן לתבוע אותו כאסטרטגיית השקעה מסוכנת ושולית יותר. עד כה, יישומם של צמודות יחידה מפריע למספר מגבלות המפחיתות את האינטרס הצרכני בו. לדוגמא, ישנן מגבלות (לא יותר מ -20% מערך הנכסים הנקי של ה- LIC) לסכום ההשקעות הכולל במכשירים פיננסיים שהונפקו על ידי אדם אחד. ישנם קשיים מנהליים הקשורים לרישום יחידות של קרנות השקעה נאמנות (UIF) לאחר רכישתן בתיק LIC.

צ'גבייב מבהיר כי LICs יחד עם הרגולטור פיתחו תיקונים לתקנות הסטנדרטיות במטרה להעצים את LICs ביכולת ליצור תיקי השקעות צמודות יחידה באנלוגיה עם קרנות נאמנות.

"הצעד הראשון בהרחבת האפשרויות המקושרות ליחידות היה להפוך את המוצר לגמיש ככל האפשר. בשלב השני, אם ה- LIC נכללים ברפורמת הפנסיה כמנהלים, מתוכנן לקבוע דרישות נוספות לביצוע פעילויות במוצר כזה ", מוסיף הגורם.

עם זאת, סביר להניח כי צמוד יחידות לא ישנה את הפרדיגמה של הצהרת ההשקעה של LIC. לדברי צ'גבייב, הצעת החוק אינה מרמזת על ליברליזציה של ההשקעות. מוצעת גישה שונה מבחינה רעיונית במסגרת צמוד יחידות: בחירת אסטרטגיות ההשקעה מוטלת על הלקוח וכספי הלקוח ו- LIC נשמרים בחשבונות נפרדים של הבנק האפוטרופוס, מה שהופך את המוצר לשקוף. ככל האפשר. חברת הביטוח תהיה אחראית על שירות הלקוח, ותספק לו את ההצעות האטרקטיביות ביותר.

לדעת צ'גבייב מוקדם מדי לחזות כמה פרמיות יתווספו על ידי צמוד ליחידות LIC. על פי ניסיונם של השווקים המפותחים, עמלות צמודות ליחידה מייצרות בממוצע 40-60% מהחיובים בתעשייה. פרמיות ה- LIC הסתכמו בכמעט 200 מיליארד טנג ', כולל 77 מיליארד טנג על ביטוח חיים בשנת 2019, כך שתוכלו לדמיין את גודל המחזור.

"אנחנו די אופטימיים לגבי המוצר הזה, אבל אנחנו מבינים שהפיתוח ייקח זמן, אנשים צריכים להבין ולקבל את המוצר", מסכם צ'גבייב.

לצד LIC, חברות הביטוח הכללי מצפות גם לחבילה של שינויים. החדשות החיוביות העיקריות הן שינוי התעריפים על אחריות משפטית חובה של בעלי רכב, סוג הביטוח הנפוץ ביותר. הסטטיסטיקה מראה כי מדד ההפסד הכללי באחריות משפטית הוא ברמה מקובלת, אך קיים חוסר איזון משמעותי בין אזורים וקבוצות מבוטחים. לדברי בורבייב, הדבר מצביע על כך שחלק מהאזורים מסבסדים אזורים אחרים ובאופן כללי, מומלץ לעבור להתאמה אישית גדולה יותר של התעריפים. המשמעות היא עלייה בפועל של עלות הביטוח וכתוצאה מכך עלייה בגביית הפרמיות לשוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *